سیامک انصاری، جواد رضویان، مهران غفوریان، لاله صبوری، سحر ولدبیگی، امید روحانی، محمود بصیری، حامد وکیلی، علی ابوالحسنی و رضا نامی بازیگران اصلی این مجموعه تلویزیونی هستند.

دردسرهای یک جوان عشق موسیقی

پرهام، جوانی امروزی است که دارای استعدادهایی در زمینه موسیقی بوده و سودای خواننده شدن و کسب شهرت را در سر دارد. او که در هیچ‌یک از سبک‌های مختلف موسیقی نمی‌تواند به موفقیت دست پیدا کند، ناامید شده و به تشویق دو نفر از دوستانش تصمیم می‌گیرد برای محک زدن استعدادهایش و رسیدن به نام و معروفیت، به خارج از کشور سفر کند. او در این راه به دام شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان می‌افتد و اتفاق‌هایی مختلف برایش رقم می‌خورد. …

این چند سطر، خلاصه داستان اولیه این مجموعه تلویزیونی است که به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود فرخنده طینت قرار است روانه آنتن شبکه نسیم شود. این تهیه‌کننده در خصوص چگونگی ساختن این مجموعه تلویزیونی به جام‌جم می‌گوید: سیگنال موجود است، مجموعه‌ای است طنز با هدف به چالش کشیدن و شوخی با شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان که ایده‌اش در ابتدا به گروه اجتماعی شبکه سوم سیما داده شده بود، اما بعد پخش آن به شبکه نسیم رسید و با توجه به ریتم جذابی که دارد، فکر می‌کنم بتواند در جذب مخاطبان موفق باشد.

فرخنده طینت در رابطه با دور هم جمع‌کردن شماری از ستارگان طنز تلویزیون و سینما در کنار هم تصریح می‌کند: دلمان می‌خواست مجموعه‌ای جذاب را روانه آنتن کنیم که در کنار جذابیت و مفرح بودنش، بتواند پیام‌هایی را هم به مخاطبان منتقل کند. جمع کردن این افراد در کنار هم و در زمانی واحد گرچه سخت بود، اما خوشحالم که به لطف خدا توانستیم موفق شویم و نظرشان را برای بازی در مجموعه جلب کنیم.

در ۱۳ قسمت

سیگنال موجود است برخلاف عمده مجموعه‌های طنزی که در این مدت شاهد پخش آنها بوده‌ایم، داستانی و دنباله‌دار است نه اپیزودیک. فرخنده طینت با اشاره به ساختار فیلمنامه توضیح می‌دهد: ساختار این مجموعه کاملا داستانی است. طرح اولیه آن را علیرضا مسعودی (مشهدی) داده بود و حتی فیلمنامه چند قسمت ابتدایی را هم خودش به نگارش درآورد؛ اما بعد درگیر کاری دیگر شد و نگارش مجموعه را به امیر برادران سپردیم. ضمن این‌که اکبر روح هم در نوشتن برخی قسمت‌ها به کمک وی آمد و مجموعه، در ۱۳ قسمت شکل گرفت.

وی تاکید می‌کند: بخش عمده‌ای از فضای کار را در دکورها و لوکیشن‌های ساخته شده توسط خودمان ضبط کردیم و البته برای فیلمبرداری نماهای خارجی هم به نقاط مختلف شهر رفتیم و با بازسازی، به نماهای خارج از کشور نزدیکشان کردیم.

فرخنده طینت زمان پخش این مجموعه تلویزیونی (ساعت ۲۲ شب) را هم عاملی بسیار موثر در دیده شدن کار ارزیابی کرده و از شبکه نسیم، ابراز خشنودی و رضایت می‌کند.

گروه ویژه فیلم و سریال در راه است

قائم‌مقام شبکه نسیم با اشاره به پخش این مجموعه نمایشی جدید از این شبکه می‌گوید: ما در گذشته هم تولید و پخش مجموعه‌های نمایشی طنز را در دستور کار داشتیم که این آثار به صورت سری و سریال بودند و تاکنون برنامه‌هایی موفق از این شبکه روی آنتن رفته است.

علی‌اکبر کاظمی می‌افزاید: به هر حال نسیم از جمله شبکه‌هایی است که به طور اختصاصی به تولید طنز و سرگرمی می‌پردازد و برنامه‌سازی در این حوزه خاص و ایجاد نشاط و هیجان برای مخاطبان به عهده ما گذاشته شده است؛ لذا مجموعه‌هایی مختلف روانه آنتن شده است که از این میان می‌توان به مجموعه‌هایی تازه‌تر چون «شکرآباد»، «کلینیک خنده» و «سیگنال موجود است» اشاره کرد.

وی می‌گوید: بزودی بنا داریم گروه فیلم و سریال را در این شبکه راه‌اندازی کنیم و به نوعی کار تولید مجموعه‌های سرگرمی‌بخش و نشاط‌آفرین را به طور اختصاصی به عهده بگیریم. از قضا فصل تابستان هم در راه است و از اکنون لازم است برنامه‌ریزی‌هایی ویژه برای این سه ماه از سال در نظر بگیریم.

یک مثلث شیرین!

سیگنال موجود است، از حضور بازیگران طنز و شیرینی بهره جسته است؛ بازیگرانی که هر‌یک به تنهایی از وزنه‌های طنز این روزهای کشور محسوب می‌شوند و حالا در کنار هم قرار گرفتن‌شان، به منزله شیرینی و قندی مضاعف به شمار می‌آید. در راس این تیم، سه بازیگر اصلی سیامک انصاری، مهران غفوریان و جواد رضویان قرار گرفته‌اند. بازیگرانی که روزگاری با مجموعه‌هایی چون حرف تو حرف، پاورچین و در حاشیه مهمان خانه‌ها شده و لبخند را به لب‌های مخاطبان آورده‌اند.

به نظر می‌رسد سیگنال موجود است هم می‌تواند تکراری بر این مجموعه‌های خاطره‌انگیز باشد و دوباره لحظات شیرین را مهمان خانه‌های مردم کند. اتفاقی که از قضا در راس اهداف شبکه نسیم هم هست و مدیران این شبکه همواره شادی‌بخشی و نشاط را مورد تاکید ویژه قرار داده‌اند.

زهرا غفاری

رادیو و تلویزیون